Lekce pro zdraví

Krční páteřeHrudní páteřeBederní páteřeRamenaKyčlíRozhýbání pánvePloskaKolenoKarpaly

Sestavy podle času

20 minut40 minut60 minut

Posílení

PažíDolních končetinStředu těla

Pomůcky

OverballCvičebni pásUvolňování přes tenisáky • Žádné pomůcky

Podle polohy

V ležeVe stojeV sedu

Jiné

Cvičení pro těhotné • S videem • Bez videa

Jak zdravě sedět

Přiznávám, že i mně někdy dělá problémy zaujmout zdravý sed. Některé židle, pohovky nebo sedadla v autě jsou pro zdravý sed tak nevhodně sestrojené, že někdy to dá opravdu veliké úsilí vymyslet, jak si zdravě sednout. Nejlepší je židle, která má rovnou plochu na sezení, třeba i trochu vypolstrovanou, ale né tak, aby nám hýždě zapadly jako do peřinky.

Pokud sedíme dlouhé hodiny v práci – chápu, že je někdy opravdu problém najít pozici, ve které jsme po 6ti hodinách schopni sedět pořád ve zdravém sedu. Pokud Vám to Vaše práce umožňuje – jakmile už nejste schopni sedět zdravě, bolí Vás záda – zacvičte si v sedě, projděte se. Inspiraci jak zaujmout zdravý sed, ke cvičení v kanceláři na protažení hrudníku, krku, karpálních tunelů, ramen a prsních svalů v sedě můžete zhlédnout zde v našem playlistu na youtube.

Zdravotním cvičením si připravujeme tělo na zdravý sed v každé lekci – držení těla, aktivace středu trupu, vytažení, pozice ramen, hlavy, opření o plosky….

Zdravý sed nám nezatěžuje klouby, netlačí nám na vnitřní orgány, je to pouze stejný zvyk jako sedět s nohou přes nohu či v jiné nevhodné pozici pro naše tělo. Zdravý sed je aktivní, kdežto jiné „zhroucené“ pozice jsou pouze pasivní držení těla v sedu, protože na zdravý sed může našemu tělu chybět to správné nastavení, svalové naaktivování.

Práce v sedě je pro naše tělo horší než práce ve stoji. V sedě zafixujeme pánev na místě, a nejvíce pohybu uděláme v oblasti beder, která to mohou odnést přetížením, bolestmi nebo i výhřezy plotének. Bohužel můžeme proti bedrům mít nesprávně fungující břišní svaly, v pánvi neaktivní pánevní dno, špatně fungující bránici – špatné dýchání – a velký problém na sebe nechá nebo nenechá dlouho čekat, ale dříve nebo později se objeví.

Pro srovnání zdravého a jednoho z nezdravých sedů:

Zdravým sedem se myslí sed na sedacích hrbolech, vytažení páteře směrem vzhůru bez napětí ve svalech na zádech, uvolněná ramena do šířky, plosky na šíři kyčelních kloubů cca 14 cm pod koleny opřená o palcový kloub, malíkový kloub a malíkovou hranu plosky a střed paty. Pokud v takto nastaveném sedu se zkusíte více opřít o plosku – zjistíte, že se Vám zapojí břicho, zastabilizuje pánev a více se v dolní polovině těla vytáhnete nahoru.

Porovnání zdravého a nezdravého sedu

Při tomto nezdravém sedu máme ohromné napětí a veliký záklon v krční části páteře, tlačíme si na hrudník ve kterém si tvoříme nehezký hrb, hůře se nám dýchá, bránice nemá možnost správně fungovat, bedra máme protlačená vzad (mě to moc nejde) tlačíme si na břišní orgány, břišní svaly jsou na dovolené. K dobru by mohla být pozice plosek a nohou, ale v této pozici je vidět, že tlak a opora o ně se nekoná.

Krásný den přeje,
Podpis