Lekce pro zdraví

Krční páteřeHrudní páteřeBederní páteřeRamenaKyčlíRozhýbání pánvePloskaKolenoKarpaly

Sestavy podle času

20 minut40 minut60 minut

Posílení

PažíDolních končetinStředu těla

Pomůcky

OverballCvičebni pásUvolňování přes tenisáky • Žádné pomůcky

Podle polohy

V ležeVe stojeV sedu

Jiné

Cvičení pro těhotné • S videem • Bez videa

Zdravé zapojení břišních svalů a jejich posilování

Jak při posilování správně břišní svaly zapojit,
aby celému tělu a zádům bylo při pohybu líp.

Břišní svaly tvoří velikou plochu na našem trupu mezi žebry a pánví. Trošku anatomie k pochopení práce a funkce břišních svalů. Břišní svaly začínají od žeber, od pánve a od šlachy, která vede mezi hrudní kostí, protíná nám pupík a končí u stydké kosti – z těchto míst nám břišní svaly jdou různými směry – šikmo šikmé, příčný příčně obepíná naše břicho jako korzet a přímý jde podél této šlachy shora dolů – tento sval není nejdůležitějším pro posilování, pokud chceme spojit posilování či aktivování břišních svalů se zdravými zády. Mezi hrudníkem a pánví máme 5 bederních obratlů, šlachu , do které se nám břišní svaly upínají vzadu a vnitřní orgány v břiše. Docela zajímavý úsek těla. Svaly jsou ploššího charakteru – mimo přímého, který je jako několikrát převázaný buřtíček.

Bin svaly

Pro zdravé posilování této oblasti, je důležité mít správně nastavenou pánev, abychom prostor mezi hrudníkem a pánví správně vyvážili, co se týká délky. Velkou chybou je, pokud tlačíme bedra do země, prodloužíme tím sice bederní část zad, ale to je vhodné pouze jako protahování, vede to většinou k zapojení hýždí a posílíme tím pouze přímý sval břišní a je při tomto posilování veliký tlak na bedra, je to pro ně nepřirozená pozice a hrozí časem rozestup břišních svalů – rozestoupení bílé linie a při posilování břicha a později při větším rozestupu i třeba špatném dýchání: například pouze do břicha, se vytvoří v bílé linii výstupek nad úroveň břicha a bohužel to ovlivňuje i záda a ta díky tomu ztrácí dostatečnou podporu zpředu.

Nastavit správně pánev, naučit se aktivovat pánevní dno a dýchat pro vytvoření nitrobřišního tlaku a je to:) Vytvoříme si tím stabilitu trupu, která je důležitá pro jakýkoliv pohyb ať chůze, běh, jízda na kole, inlinech i posilování a jiné cvičení. Pokud tuto stabilitu trupu nemáme skvěle vytvořenou – začnou tuto úlohu vykonávat svaly určené pro pohyb a ty na to nejsou určeny.

Pojďme na to :)

Krásný den přeje,
Podpis